Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pozbyć się cellulitu? Cellulit-przyczyny, rodzaje, metody walki

2021-02-02
Jak pozbyć się cellulitu? Cellulit-przyczyny, rodzaje, metody walki

Czym jest cellulit?

Choroba skóry i tkanki łącznej, która może zająć mięśnie, powięzi i ścięgna. Jest efektem wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego.
Limfa gromadzi się i uciska naczynia krwionośne, przez co metabolizm adipocytów jest uniemożliwiony. Cellulit może być uwarunkowany genetycznie ponieważ, nie mamy wpływu na ilość komórek tłuszczowych w organizmie.

Dlaczego cellulit powstaje głównie u kobiet?

Przyczyną występowania cellulitu są hormony żeńskie. Występuje hyperestrogenizm czyli, zbyt wysoki poziom estrogenu w porównaniu do progesteronu.
Efektem działania estrogenu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa ich przepuszczalność. Limfa się gromadzi i powoduje obrzęki.

Etapy powstawania cellulitu:

Etap 0
Cellulit w tej fazie jest praktycznie niewykrywalny, natomiast jest kilka czynników sygnalizujących o predyspozycjach.
Jeśli skaleczenia i siniaki goją się długo, siniaki i obrzęki łatwo oraz często powstają może to świadczyć o predyspozycjach do powstania cellulitu.

Etap 1
Po ściśnięciu fałdu skóry np. na udzie zauważalne są zmiany tłuszczowe, a skóra jest mniej elastyczna.

Etap 2
Występuje efekt „ skórki pomarańczowej” widoczny po napięciu mięśni, zmiany tworzą się samoistnie. Skórę łatwiej ująć w fałd, występuje hipotermia.

Etap 3
Skóra ma nierówną powierzchnie, występują zagłębienia i uwypuklenia. Zmiany są widoczne nawet w spoczynku. Nie trzeba ściskać skóry by zobaczyć zmiany.
Może występować nieprzyjemnie uczucie lub ból przy głębszym dotykaniu skóry palcami.

Etap 4
Można wyczuć guzki większych rozmiarów, skóra jest wyraźnie nierówna, pofałdowana oraz z wyraźnymi zagłębieniami. Występuje zwiększenie bladości skóry, lokalna hipotermia oraz wiotkość.
Zarys konturów ciała jest zdecydowanie nierówny. Może występować ból przy głębszym dotykaniu skóry palcami.

Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

  • Płeć, problem dotyczy głównie kobiet,
  • Występuje u kobiet rasy kaukaskiej (białej),
  • Podłoże genetyczne,
  • Wiek, najczęściej rozwija się po okresie pokwitania,
  • Nadwaga,
  • Otyłość,
  • Przebyta ciąża,
  • Brak ruchu,
  • Siedzący tryb pracy lub życia,
  • Zaburzenia krążenia krwi,
  • Zaburzenia funkcjonowania układu limfatycznego,
  • Nieprawidłowa dieta,
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej,
  • Duża ilość stresu.

Jakie wyróżniamy rodzaje cellulitu ?

 

1. W zależności od zmian zachodzących w cellulicie:

Cellulit wodny
Najczęściej pojawia się u osób szczupłych. Może być spowodowany nieprawidłowym krążeniem krwi i limfy. Dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Występuje u osób mających skłonność do obrzęków, zazwyczaj pojawia się na udach i pośladkach. Cellulit wodny może być konsekwencją złej diety lub zaburzeń funkcjonowania gospodarki hormonalnej.

Cellulit lipidowy (tłuszczowy)
Najczęściej pojawia się u osób z nadwagą. Występuje u osób z nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej. Ukazuje się efekt „pomarańczowej skórki”. Wystękują grudki, które są w głębszych warstwach skóry właściwej.
Ten rodzaj dotyczy zazwyczaj dużych obszarów ciała. W walce z cellulitem twardym najskuteczniejsza jest poprawa ukrwienia, aby to osiągnąć zaleca się częste masaże tych okolic. Można to robić samodzielnie z wykorzystaniem dobrego kremu.

Cellulit cyrkulacyjny.
Jest to połączenie dwóch poprzednich rodzajów. Łączy w sobie cellulit miękki i twardy.

2. W zależności od typu budowy ciała:

Postać twarda
Może występować częściej u młodych kobiet aktywnych fizycznie. Nie jest zależna od wieku. Skóra w dotyku zachowuje swoją jędrność.
Przy tej postaci cellulitu często mogą towarzyszyć rozstępy. Zmiany są mało zauważalne, natomiast nie poprawiając kondycji skory postać twarda może przejść w zaawansowaną czyli, postać wiotką.

Postać wiotka
Występuje najczęściej u kobiet po 40 roku życia. Występuje wiotkość mięśni, a napięcie tkanek zmniejsza się. Ta postać często towarzyszy kobietą mało aktywnym fizyczne. Skóra jest mniej napięta i wiotka oraz występują liczne zagłębienia.

Postać obrzękowa
Występuje u kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego oraz ze skłonnością do obrzęków. Skóra jest blada i cienka widoczny jest stały obrzęk, a po ściśnięciu fałdu zagłębienia stopniowo się wypłycają.

Postać mieszana
Charakteryzuje się połączeniem powyższych postaci. Pojawia się stosunkowo rzadko.

Metody walki z cellulitem:

Codzienna pielęgnacja domowa jest jednym z najważniejszych metod walki z cellulitem. Należy ograniczyć ilość gorących kąpieli. Stosować peelingi złuszczające martwy naskórek. Przez co skóra staja się gładsza i oczyszczona oraz kremy antycellulitowe lepiej wnikają i mają mocniejsze działanie.

Nie można zapomnieć o zdrowej diecie oraz aktywności fizycznej. Zdrowy tryb życia jest niezbędny aby mieć piękną i jędrną skórę.

Jednym z podstawowych zabiegów, który ma największą skuteczność jest masaż. Można go wykonywać samodzielnie w domu stosując odpowiednie peelingi, kremy czy olejki do masażu. Natomiast nie można zapomnieć o profesjonalnych zabiegach w gabinecie kosmetycznym.

Jest wiele zabiegów, które przynoszą bardzo dobre efekty.

W gabinecie kosmetycznym można skorzystać z:

  • Manualnego drenażu limfatycznego, który stymuluje układ limfatyczny poprzez specjalne techniki powoduje udrożnienie i przepchanie zastojów limfy. Oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia odporność. Zabieg doskonale zwalcza cellulit oraz wspomaga proces odchudzania.
  • Masaż bańką chińską, który poprawia krążenie limfy i krwi, zmniejsza obrzęki oraz ułatwia wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Podczas zabiegu naczynia krwionośne rozszerzają się, co ułatwia wchłanianie składników aktywnych zawartych w preparatach antycellulitowych.
  • Body wrapping, jest stosowany aby pobudzić krążenie układu krwionośnego i limfatycznego. Pod folią wytwarzane jest ciepło, które pozwala na szybsze i głębsze wnikanie składników aktywnych. Zabieg przywraca skórze jędrność i napięcie, zmniejsza obrzęki, oczyszcza skórę z toksyn i co najważniejsze likwiduje cellulit.
  • Endermologia, jest to masaż podciśnieniowy, który ujędrnia i poprawia poziom elastyczności skóry. Redukuje cellulit tłuszczowy i wodny oraz obrzęki. Wyszczupla oraz modeluje sylwetkę. Poprawia krążenie krwi i limfy oraz usuwa toksyny z organizmu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Pełny profesjonalizm, szybka dostawa, produkt oryginalny. Polecam sklep.
2023-12-28
wszystko się zgadza, produkty zgodne z opisem szybka wysłka.
pixel