Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są różnice pomiędzy zapachami: EDP, EDT i EDC? Poznaj, czym różni się woda toaletowa od perfum

2021-08-07
Jakie są różnice pomiędzy zapachami: EDP, EDT i EDC? Poznaj, czym różni się woda toaletowa od perfum

Często mówi się, że gdy perfumy, a właściwie wody perfumowane lub toaletowe, są dopasowane do naszej skóry, to po pewnym czasie przestajemy je czuć, gdyż nasz mózg przyzwyczaja się do tego zapachu. Nie ma więc efektu mdłości czy bólu głowy. W przypadku dobrej jakości perfum wystarczy kilka kropel, by cieszyć się pięknym zapachem, który długo utrzymuje się na skórze. Warto jednak dowiedzieć się, jaka jest różnica pomiędzy zapachami: EDP, EDT i EDC. Poznajcie szczegóły.

Co kryje się pod tajemniczymi skrótami EDP, EDT i EDC? 

Perfumy to słowo, które wywodzi się z języka francuskiego. Zatem nic w tym dziwnego, że również skróty oznaczające ich rodzaje mają takie samo pochodzenie. "Eau" to po prostu woda. Trzeba jednak wiedzieć, że tak naprawdę substancje zapachowe są rozpuszczalne w alkoholu, który to odparowuje po rozpyleniu perfum na skórę. Trzeba wiedzieć, że aplikując perfumy, warto tworzyć swoistą mgiełkę, a następnie w nią wejść. Sprawdza się to czasem lepiej niż aplikowanie ich na nadgarstkach, czy pod płatkami uszu, bo perfumy wnikają także w materiały, co sprawia, że są wyczuwalne przez dłuższy czas, a na ubraniach mogą pozostać nawet przez kilka dni. EDP oznacza oczywiście wodę perfumowaną, czyli Eau de Parfum. Z kolei EDT to woda toaletowa, czyli Eau de Toilette. Wody toaletowe męskie mogą występować także pod skrótem EDC, który oznacza wodą kolońską - Eau de Cologne. Warto wiedzieć, że kupując produkty perfumowane, można spotkać się także z innymi oznaczeniami. Eau de Fraiche to mgiełka zapachowa, z kolei DNS to dezodorant perfumowany. Najcenniejsze są Extract de Parfum, czyli czyste perfumy. A jak jest ze stężeniami poszczególnych wód perfumowanych?           

Stężenia perfum, czyli czym różnią się poszczególne rodzaje 

Bez wątpienia stężenie perfum w danym produkcie ma wpływ na trwałość zapachu. Zatem warto wiedzieć, że w przypadku dezodorantów perfumowanych zawartość esencji zapachowej to 1%. Z kolei w mgiełkach zapachowych olejków zapachowych względem wody i alkoholu może być więcej, bo od 1 do 3%. Jeśli chodzi o kolejne stopnie stężenia zapachów w perfumach, to następne miejsce zajmują wody po goleniu, czyli męskie wody toaletowe. Tu esencja zapachowa występuje w ilości 2-4% w całym roztworze. Nieco więcej woni znajdziemy w wodach kolońskich, czyli EDC, bo od 3 do 6%. Jeśli chodzi o zaperfumowanie wód toaletowych, to w tym przypadku występują już dość duże rozbieżności w zależności od producenta, czy kompozycji zapachowej. Zatem w EDT może być 4% olejków zapachowych, ale równie dobrze 10%. Stąd kupując wody toaletowe damskie, nie ma się pewności, jak trwały będzie zapach, warto więc sugerować się opiniami użytkowniczek. Trzeba jednak pamiętać, że na trwałość ma wpływ nie tylko kompozycja zapachowa i procent zawartości esencji w całym flakonie perfum, ale również cechy indywidualne takie jak: pH skóry, dieta, czy gospodarka hormonalna. Z podobnymi dysproporcjami mamy do czynienia w przypadku wód perfumowanych, które mogą mieć od 10 do nawet 20% zaperfumowania. Najbardziej pożądane są ekstrakty perfum, które mogą zawierać od 20 do 40% olejków zapachowych, a także ekstrakty perfum, mające w swoim składzie od 40 do nawet 60% olejków.              

Jak dobierać perfumy na dzień, a jak na wieczór? 

Wydawać by się mogło, że wody perfumowane dla kobiet i mężczyzn są przeznaczone na szczególne okazje, ze względu na większe stężenie olejków zapachowych. Ale tak naprawdę wszystko zależy od kompozycji zapachowej. Te świeże kwiatowe czy owocowe mogą nadać się także na co dzień. Orientalne czy korzenne zwykle lepiej sprawdzają się na wieczór, ale trzeba pamiętać, że poszczególne kompozycje zapachowe mogą być mocniejsze lub słabsze, także w zależności od pH skóry użytkownika.     

Czy wszystkie rodzaje perfum można stosować wielokrotnie w ciągu dnia?  

Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze jednej kwestii, a mianowicie użytkowaniu perfum wielokrotnie w ciągu dnia. W przypadku perfum o mocnym stężeniu nie ma takiej potrzeby. Trzeba wiedzieć, że woda toaletowa średnio utrzymuje się na skórze od 5 do 8 godzin, z kolei woda perfumowana nawet do 24 godzin. Oczywiście wszystko zależy od ilości olejków zapachowych i reakcji skóry. Warto oczywiście wybierać perfumy renomowanych producentów, które zawierają więcej esencji zapachowej i zwykle utrzymują się dłużej na skórze.   

Różnica pomiędzy wodami toaletowymi, kolońskimi, a także perfumowanymi jest znacząca. Jednak na co dzień nie zawsze konieczne jest stosowanie perfum o wysokim stężeniu. Zatem warto na swojej toaletce umieścić zarówno lekkie perfumy na co dzień, jak i te o mocniejszej esencji, które będą odpowiednie na szczególne okazje.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 145 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-31
Bardzo sprawnie i profesjonalnie.
2023-11-10
Polecam, szybka wysyłka, produkty zgodne z opisem.
pixel