Piękne włosy na co dzień: Porady dotyczące mycia i odżywiania włosów
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o porowatości" odkrywa tajemnice dbania o piękne włosy, dostosowane do ich rodzaju. Znajdziecie tu nie tylko klasyczne porady dotyczące przetłuszczających się, suchych czy łupieżowych włosów, ale także szczegółowe wskazówki dla niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych. Dzięki naszym ekspertom, dowiecie się, jak dobrać odpowiednie kosmetyki, a także jak właściwie myć i odżywiać swoje włosy, aby zachwycały każdego dnia.
Dobór odpowiedniego szamponu pozwala uzyskać efekt lśniących i zdrowych, a także miękkich włosów, niezależnie od tego czy z natury są przetłuszczające się, suche, puszące się czy przylegające do skóry głowy albo z tendencją do łupieżu. Poznaj tajniki pięknych i zdrowych włosów już teraz!
Jak dbać o włosy niskoporowate?
Warto wiedzieć, że o stopniu porowatości włosów świadczy odchylenie łuski od łodygi. Jeśli nie występuje, to mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Takie włosy występują stosunkowo rzadko. To najczęściej włosy, które nigdy nie były poddawane zabiegom farbowania czy rozjaśniania. Takie włosy są lśniące, gładkie, odporne na uszkodzenia, ale jednocześnie sprawiają problemy w stylizacji i często są oklapnięte, przylegające do skóry głowy. Nie należy ich obciążać zbyt ciężkimi maskami czy odżywkami bez spłukiwania. Warto sięgnąć po kosmetyki, które mają lekką formułę, nie obciążającą włosów. Odżywki powinny być na bazie humektantów takich jak kwas hialuronowy, aloes czy gliceryna. Końcówki takich włosów można olejować, stosując olej kokosowy czy masło shea. Dobrze sprawdzi się Hot Oil Treatment Trust my Sister. Taki produkt zapobiega puszeniu się włosów i ich rozdwajaniu. Ponieważ włosy są często przyklapnięte, w przypadku włosów niskoporowatych można sięgnąć po suche szampony dodające objętości. Nie należy z kolei stosować odżywek na bazie protein, które powodują efekt przyklapnięcia włosów czy też ich przetłuszczanie się.
Jaką pielęgnację wybrać do włosów średnioporowatych i wysokoporowatych?
Aby stwierdzić, że włosy są średnioporowate czy wysokoporowate, należy przeprowadzić test szklanki. Do szklanki wystarczy wlać wodę, a następnie włożyć do niej włos. Jeśli po 5 minutach będzie pływał na powierzchni, włosy są niskoporowate. Gdy będzie zanurzony - są średnioporowate, a gdy opadnie na dno - na pewno są wysokoporowate. W przypadku włosów średnioporowatych należy dbać o równowagę PEH. Oznacza to, że włosom trzeba dostarczać zarówno protein, emolientów, jak i humektantów. Jeżeli chodzi o humektanty, które są bazą w przypadku włosów niskoporowatych, to w odniesieniu do włosów średnioporowatych nie są tak istotne i mogą występować w mniejszych ilościach w kosmetykach. Warto więc sięgać po szampony i odżywki proteinowe lub proteinowo-humektantowe. Włosy wysokoporowate źle reagują na humektanty w przypadku dużej wilgotności powietrza. Do stosowania na co dzień do włosów zniszczonych i farbowanych sprawdzi się odżywka bez spłukiwania Kevin Murphy. Do włosów poddanych nieudanemu rozjaśnianiu odpowiedni będzie szampon tonujący Olaplex No.4P Blonde Enhancer Toning Shampoo. W przypadku włosów wysokoporowatych należy dbać również o właściwe dogłębne odżywienie, dlatego codzienną pielęgnację warto uzupełnić o maskę stosowaną raz w tygodniu. Dobrze sprawdzi się Sheer Silver Mask Maria Nila do włosów blond i rozjaśnianych.
Jak myć włosy? Szampon i odżywka czy metoda OMO?
Tradycyjna metoda mycia włosów to szampon i odżywka. Warto sięgnąć po produkty z tej samej linii, aby zapewnić włosom najlepszą pielęgnację. Do włosów suchych i odwodnionych odpowiedni będzie szampon nawilżający Davines Essentials Haircare MOMO. Na popularności zyskuje metoda OMO. W jej przypadku najpierw stosuje się odżywkę humektantową, później myje się włosy odpowiednim szamponem, a następnie stosuje się odżywkę proteinową. Ta metoda mycia polecana jest do włosów farbowanych lub rozjaśnianych - średnioporowatych i wysokoporowatych. Warto wiedzieć, że bardzo dobrze sprawdza się do włosów przetłuszczających się u nasady i suchych na końcach. Należy pamiętać, że odżywkę nakłada się na długość włosów, natomiast szampon na skórę głowy po zwilżeniu włosów. Następnie można spłukać obydwa kosmetyki, a później nałożyć kolejną odżywkę na długość włosów.
Jak zadbać o włosy dotknięte problemem łupieżu?
Problem łupieżu się zdarza. Jest wynikiem aktywności grzybów bytujących na skórze człowieka, które zaczynają się namnażać na skutek niedoboru cynku w diecie, nieodpowiedniej higieny skóry głowy, alergii na składniki kosmetyków, zaburzeń hormonalnych, stresu, łuszczycy, AZS, czy egzemy. Warto sięgnąć po dedykowane szampony i odżywki do skóry z tendencją do łupieżu. Odpowiednim wyborem będzie także trychologiczny peeling enzymatyczny do skóry głowy Regenerum. Dzięki niemu można walczyć z łupieżem, a jednocześnie przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów.
Jaką pielęgnację stosować w przypadku włosów przetłuszczających się u nasady i przesuszonych na końcach?
Nierzadko występuje problem przetłuszczania się włosów. Gdy są one dodatkowo farbowane, to często nadmierne wydzielanie sebum powoduje przetłuszczenie kosmyków u nasady, natomiast na długości włosy pozostają przesuszone. Jak już wspomnieliśmy dobrze wybrać w tym przypadku metodę mycia OMO, ale i odpowiedni szampon i odżywkę dedykowane włosom przetłuszczającym się. Można sięgnąć po tzw. kosmetyki normalizujące zawierające niacynamid. Dobrze sprawdzą się również kosmetyki ograniczające wydzielanie sebum z dodatkiem glinki. Warto też sięgać po produkty takie jak szampon detoksykujący K18, który stosuje się raz w tygodniu. Oczyszcza włosy z zanieczyszczeń, metali ciężkich, a także nagromadzonego sebum. Do codziennego stosowania może sprawdzić się szampon normalizujący Aveda.
Dobór odpowiedniego szamponu pozwala uzyskać efekt lśniących i zdrowych, a także miękkich włosów, niezależnie od tego czy z natury są przetłuszczające się, suche, puszące się czy przylegające do skóry głowy albo z tendencją do łupieżu.
Poznaj trzy marki najchętniej wybierane przez nasze "Pinalki"
-
Kevin Murphy: marka ta jest uznawana za luksusową i cenioną w branży. Jej produkty są znane z wyjątkowych składników, innowacyjnych formuł i skupienia na zrównoważonej pielęgnacji włosów. Kevin Murphy jest popularny wśród osób poszukujących ekskluzywnych i wysokiej jakości produktów do włosów.
-
Davines: marka ta również zdobyła pochlebne opinie za swoje zaangażowanie w zrównoważoną produkcję i ekologiczne podejście. Davines oferuje różnorodne produkty, które są cenione za swoje naturalne składniki i dbałość o zdrowie włosów.
-
Nioxin: marka skupia się głównie na produkowaniu specjalistycznych szamponów i produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów cienkich i osłabionych. Nioxin jest często polecany osobom, które borykają się z problemami z utratą włosów i pragną wzmocnić swoje pasma.
-
Aveda: marka jest znana z wykorzystywania naturalnych składników i ekologicznych podejść do produkcji swoich produktów. Aveda oferuje szeroką gamę produktów do pielęgnacji włosów, które cieszą się uznaniem wśród klientów, którzy zwracają uwagę na ekologię i etykę.
- Olaplex: to kolejna popularna i ceniona marka w świecie pielęgnacji włosów. Jest znana ze swojego innowacyjnego podejścia do naprawy i wzmocnienia włosów, szczególnie po zabiegach chemicznych, takich jak farbowanie, rozjaśnianie czy prostowanie. Co wyróżnia Olaplex na rynku to unikalna technologia, która pomaga odbudować i zabezpieczyć wiązania włosów, zapewniając im wyjątkową elastyczność i zdrowy wygląd.